Kuidas hoida motivatsiooni e-õppes?

girl wearing grey long-sleeved shirt using MacBook Pro on brown wooden table

Millal te viimati püüdsite midagi iseseisvalt e-õppes selgeks saada? Kui uue asja õppimiseks piisab lühikese õppevideo vaatamisest, siis ei ole püsivuse hoidmine ja lõpuleviimine tavaliselt probleemiks. Mina katsetasin sellisel viisil õppimist eelmisel nädalal. Lühike ja selge videoklipp juhendas, kuidas printer peale tahmakasseti vahetust uuesti töökorda häälestada.

Meil on kogu maailma tarkus 2008. aastast alati kaasas, enne seda tuli arvuti juurde minna või see avada ning sai hakata uurima hoolikalt valitud või esimesena ettetulevaid allikaid. 2008. aasta on e-õppele ligipääsu suhtes oluline sellepärast, et siis muutus nutitelefon taskukohasemaks ning ka eestikeelne e-õpe hakkas jõudsalt arenema. Maailma suurim e-õppe keskkond on Coursera.

Courseras on võimalik valida mitmekümne kraadiõppe vahe ning saada teaduskraad koduses õppeklassis. Seal on kokku üle 4000 kursuse ning kindlasti leiad meie koolitusasutustest häid tasuta e-õppe materjale. Nii et uus oskus või lausa eriala võib tõepoolest olla tegusate mõtestatud hiireklikkide kaugusel.

E-õppe valikuvõimalused on suured. Miks on aga nii, et e-kursusel on iseseisvalt õppida keeruline? Kursusele registreerunutest lõpetab ettenähtud ajal õpingud alla 10% alustajatest. Õppijate väljalangevus on kõrge ka tavaõppes, kus meid peaks toetama nii rühmakaaslased kui õpetajad. Valige e-kursust hoolikalt. Uurige, kas juhendaja käib oma virtuaalses klassiruumis iga päev ning saate küsimustele vastuse ööpäeva jooksul. Küsige juhendajalt kindlasti nõu, kui mõni ülesanne on arusaamatu, ärge jätke õpinguid seetõttu katki. Kui küsid, oled hetkeks abivajaja; kui ei küsi, siis jäädki abita. Andke julgesti ka kursuse loojatele juba kursuse alguses või keskel tagasisidet, kuidas keskkonda õppijasõbralikumaks teha.

Inimesed õpivad eri viisil. Olete ju kuulnud, et kolmveerand meist on nägemismäluga. Sellegipoolest peaks heal hästi läbimõeldud e-kursusel olema mitmekesised õppematerjalid, mis arendavad eri pädevusi, näiteks kirjutamisvilumust, kriitilist mõtlemist, rühmatööoskust, digikirjaoskust, paindlikkust jm. Jälgi, kas e-kursus toetab 21. sajandi 4 C-d ehk võtmeoskusi: communication, collaboration, critical thinking, creativity. Olge e-kursuse valikul sama nõudlikud kui tavaõppes – iga seal kulutatud minut peab olema kasulikult veedetud.

 

Kujutiste tulemus päringule skills 4C

Allikas: Coursera

 

Kindlasti tasub enda jaoks selgeks mõelda, kas olete õppimiseks sisemiselt motiveeritud, st tahan, mitte pean. Hoiak võib kursuse jooksul ka muutuda. Kui süvened teemasse ja pühendud õppimisele, siis võib esialgne väline motivatsioon muutuda sisemiseks ning saad tänu iseseisvale lisaõppele rohkemgi, kui kursuse eesmärgid ja teemakirjeldused lubasid. Kui kursus ei vasta ootustele või pole õppimine eesmärgistatud, siis võib esialgne kõrge motivatsioon langeda.

Kui anname endale lubaduse, siis on motivatsioon tavaliselt kõrge 4-5 nädalat. Kuidas seda e-kursusel õppides kauem hoida? Püstitage endale õppeperioodiks eesmärgid ning vajadusel iganädalased vahe-eesmärgid. Kavandage igasse päeva aeg, kus te õpite segamatult e-kursusel. See tähendab seda, et nutiseadme viled-kellad ei ahvatle tähelepanu kõrvale. Hoidke ka töölaud puhas. Soovitan leida kodus õppimiseks kindel koht. Siis harjute, et selles paigas häälestub aju õppimisele. Mitte mingil juhul ei tohiks õppimiskohaks olla voodi.

woman smiling holding glass mug sitting beside table with MacBook

Plaanige oma päevas e-kursusel õppimise jaoks esialgu kasvõi 25 minutit segamatut rahulikku aega. Nädala lõpuks õppige korraga kuni 45 minutit. Siis tahab organism puhkust. Ja see vaheldus ei tohiks olla veebisurf. Tõuske parem püsti ja võimelge veidi. Jooge klaas vett ning hoidke puuvili ka läheduses. Soovitan käeulatuses hoida ka varupastakad, markerid, kleepsupaberid ning märkmiku.

Võtke teadmiseks, et ka professionaalne teadmustöötaja suudab tõhusalt töötada viis tundi päevas. Seega kaks 45-minutilist õpingutundi on täpselt paras hulk. Proovige e-õppe aega korraldada nii, et tegelete kursuseteemadega kindlatel kellaaegadel, näiteks kolm korda nädalas kell 19.00-20.00. See aeg sobib päevatööl käivatele inimestele. Kas märkasite, et peaaegi kõik need soovitused kehtivad igasuguse õppimise või enda arendamise korral – raamatute lugemine, joonistamine, tervisesport, teadveloleku harjutused. Kui olete huvitatud uue keele õppest, siis soovitan äppi Duolingo. Leidke iga päeb 15 minutit ja silmaring ei hüüa tulles.